Ovogodišnja Nacionalna konferencija o filantropiji: Nova realnost – nove mogućnosti održana je 4. i 5. novembra u Beogradu, a bila je i dostupna putem onlajn platforme na adresi: nkof.tragfondacija.org. Tokom konferencije imali smo prilike da pratimo panel diskusije u kojima su učestvovali vodeći eksperti i ekspertkinje iz oblasti filantropije i društveno odgovornog poslovanja, upoznamo se sa predlozima unapređenja zakonodavnog okvira za davanje, kao i sa potencijalima digitalne transformacije filantropije. Panelisti i panelistkinje osvrnuli su se i na značaj filantropske podrške manje popularnim temama, implementaciju uspešnih kampanja poput Spasimo hranu, spasimo humanost, kao i na velika postignuća i značaj lokalnih fondacija za izgradnju filantropske infrastrukture u zemlji i regionu. Saznali smo šta je to zadužbinski, a šta rezervni fond, kako se oni mogu formirati i kako ih treba održavati u cilju povećanja nezavisnosti i održivosti rada organizacija civilnog društva.
Konferenciju su otvorili Mirko Janić, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Šenli Pinčoti, direktorka Kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj pri USAID-u Srbija i Biljana Dakić Đorđević, izvršna direktorka Trag fondacije, koja je ukazala na značaj razvoja filantropije utemeljenog na empirijskim nalazima, kao i razvoj podržavajućeg društvenog okruženja za filantropiju.
“Postoji veliki broj humanih ljudi i zato je potrebno konstantno unapređivati okruženje za dalji razvoj filantropije, kako kroz zakonodavni okvir, tako i kroz nove modele i alate koje omogućavaju savremene tehnologije”.
Neki od ključnih zaključaka konferencije naglasili su važnost iskorišćavanja potencijala digitalnih transformacija društva, pa tako i filantropije, kao i važnost dugoročnih i strateških davanja, posebno u doba humanitarnih kriza; ne nužno novca, već i znanja, usluga i mentorstva. Govornice i govornici složili su se da filantropija nije samo korektivni mehanizam, već i važan oslonac društva i zajednice, koji povezuje i osnažuje sve njihove članove. Budućnost filantropije je u izgradnji poverenja i negovanja jedinstvenog odnosa uzajamnog davanja, koji se bazira na principu transparentnosti. Edukacija o filantropiji takođe je jedan od ključnih pravaca budućih intervencija, zajedno sa radom na unapređenju zakonodavnog okvira za davanja, uvođenju poreskih olakšica, prvenstveno na donacije hrane. Nastavak istraživanja i zagovaračkih procesa takođe je jedan od najvažnijih zadataka koji se u budućnosti nalaze pred ekspertima, filantropima, civilnim sektorom i državnim institucijama.
„Filantropija predstavlja izuzetan razvojni potencijal i važan društveni mehanizam koji može da doprinese razvoju poverenja kao i smanjenju polarizacija u društvu, poboljšanju života u zajednicama i očuvanju dostojanstva. Pred filantropijom nalazi se ne more, već okean mogućnosti“, istakla je Biljana Dakić Đorđević tokom zaključne sesije sa članovima Koalicije za dobročinstvo – Nejtanom Košelom (Catalyst Balkans), Željkom Mitkovskim (Fondacija Ana i Vlade Divac), Veranom Matićem (Srpski filantropski forum i Savet za DOP Privredne komore Srbije) i Milicom Mišković (Smart kolektiv i Forum za odgovorno poslovanje).
Snimak konferencije nalazi se na Youtube kanalu Trag fondacije, a fotografije sa pripreme događaja možete pregledati u galeriji.
Konferencija se organizuje u okviru Projekta za unapređenje okvira za davanje, koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj – USAID, a sprovodi Koalicija za dobročinstvo, koju predvodi Fondacija Ana i Vlade Divac. Koaliciju dodatno čine Trag fondacija, Catalyst Balkans, Smart kolektiv, Srpski filantropski forum, Forum za odgovorno poslovanje i Privredna komora Srbije.