Trag fondacija je na Forumu za Zelene ideje 2021. odabrala tri najbolje preduzetničke ideje zasnovane na principima održivog razvoja, koje su nagrađene sa po 5.000 dolara. Izabrani projekti, učestvovaće u oktobru na regionalnom takmičenju Zelene ideje Balkana, gde će još jednom imati priliku da osvoje dodatna novčana sredstva u iznosu od 5.000 do 10.000 dolara.
Drugo mesto na nacionalnom takmičenju pripalo je „NewPen” DOO iz Smederevske Palanke. Oni se bave proizvodnjom grafitnih olovaka i bojica od starih novina i recikliranog papira. Dragan Marković i njegova supruga Slavica su osmislili ove olovke i kako kažu, deca su ih jako lepo prihvatila.
NewPen je jedina firma u Srbiji koja se bavi proizvodnjom grafitnih olovaka i bojica, kao i jedina firma u Evropi koja proizvodi olovke i bojice od starih novina. Za početak, Dragan nam je objasnio kako je gledanje filma „Čudan život Timotija Grina“ dovelo do prizvodnje ovih originalnih olovaka.
„Mi smo dosta dugo radili u uslužnim delatnostima, imali smo internet klub i nakon toga ajriš pab, ali smo poželeli da iz ugostiteljstva pređemo u proizvodnju, i to nečega čega nema na tržištu. Jedne večeri smo na televiziji gledali film „Čudni život Timotija Grina“, u kojem otac radi u fabrici olovaka, i meni je palo na pamet da više niko u Srbiju ne proizvodi niti olovke, niti bojice. Supruga i ja smo počeli da istražujemo kako se prave obične drvene grafitne olovke i naišli smo na informaciju da se i u Kini i Indiji one zapravo prave od papira. Ova ideja nas je oduševila! Kontaktirali smo proizvođače u Kini, kako bismo saznali više o samom procesu proizvodnje.
Firmu smo osnovali 2018. godine, 2019. smo uvezli mašine i grafite i te cele godine smo isprobavali nove stvari i pokušavali da napravimo originalan proizvod. Prvo smo napravili olovke koje su bile predebele, potom one koje su bile previše tanke, a na kraju smo došli do idealne debljine, koja je iznosila između 6,9 i 7,1 milimetara. Ovakve olovke su bile dovoljno čvrste i lako su se rezale. Testirali smo ih u Anahem laboratoriji i u Zavodu za javno zdravlje. Posebno je bilo važno za bojice da zadovolje EN71-3 evropski standard usaglašenosti proizvoda, što su i ispunile“, ponosno ističe Dragan.
Osnovni materijal koji Dragan i Slavica koriste u proizvodnji jeste stari papir, te smo zamolili Slavicu da nam kaže nešto više o tome o kojim vrstama papira se radi i kako do njega dolaze.
„Trenutno koristimo samo stare novine i to ne sve. Pored kvaliteta papira gledamo i kvalitet onoga što je napisano u novinama, jer će se to videti na olovkama. Uglavnom biramo ili neutralne stranice ili one sa malo boje, kao što su recimo u sportskim novinama. U procesu smo isprobavanja još nekih vrsta papira, a planiramo da koristimo i papir na kojem ćemo sami uraditi dizajn i to edukativnog karaktera. Imamo prijatelje koji imaju kafiće, oni nam čuvaju svoje novine, a čuvaju nam ih i neki prijatelji koji inače kupuju novine za sebe. U planu nam je i da oživimo sakupljanje stare hartije, ali zbog situacije sa Kovidom, ova ideja je za sada na čekanju“, priča nam Slavica.
Pretpostavili smo da su olovke i bojice najpre namenjene deci, Ali Dragan nas ispravlja: „Olovke i bojice jesu namenjene deci školskog i predškolskog uzrasta, ali ih svakako kupuju roditelji, te se mi zapravo obraćamo roditeljima. Deci se olovke dopadaju zato što su šarene, lepe i zanimljive, i znamo da vole da ih koriste. Dok smo isprobavali proizvode davali smo ih prijateljima u Smederevskoj Palanci koji imaju decu, da ih isprobaju, kako pišu, da li se lepo režu i sva deca su bila oduševljena. Naš sin je bio 4. razred osnovne škole, kada smo započeli ovu priču i ponosno ih je nosio u školu i delio drugarima, koji su ih zaista koristili“, objašnjava nam Dragan.
O saradnji sa školama i vrtićima, detaljnije nam priča Slavica: „Do sada smo ostvarili saradnju sa osnovnim i srednjim školama. Osnovni princip naše proizvodnje olovaka i bojica jeste ručni rad. Svaki grafit moramo ručno da stavimo u novinu, pa tako upakovan grafit se šalje na poluautomatizovane mašine, koje dovršavaju proces formiranja olovaka. Nakon toga olovke osušimo, i ako ih nosimo deci u osnovnu ili srednju školu, napišemo imena dece, kojima su olovke namenjene. Kada se dogovorimo da osnovci ili srednjoškolci posete našu proizvodnju, uključimo ih u proces pravljenja i svakom damo mogućnost da napravi svoju jedinstvenu olovku. Saradnju sa vrtićima još uvek nismo uspostavili zbog strogih pravila ulaska u vrtiće, usled Kovida, ali svakako imamo dosta ideja za olovke za najmlađe, te ćemo sačekati pogodnije vreme da ih realizujemo“, zaključuje Slavica optimistično.
Draganu i Slavici želimo mnogo uspeha u svim budućim poduhvatima, kao i na na regionalnom takmičenju Zelene ideje Balkana, koje će se održati u oktobru u Beogradu i na kojem će još jednom imati priliku da zablistaju.